Omiń menu i przejdź do treści strony

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Mecenat Kultury

Galeria stypendystów 2020

Tomasz Częścik na tle ceglanej ściany trzymający w ręce czerwoną teczkę z białym logiem Słupska i napisem Słupsk

Tomasz Częścik – dzienikarz z wieloletnim stażem w Głosie Pomorza, Kurierze Słupskim i Telewizji Słupsk. Autor wielu znanych i lubianych cykli kulinarnych, pasjonat i miłośnik historii Słupska. Społecznik, wolontariusz czynnie biorący udział w wydarzeniach i projektach kultutralnych. Stypedium zostało mu przyznane na realizacje filmu dokumentalnego Legenda słupskiego smaku.

Film prezentuje złote lata słupskiej gastronomii i przybliża fenomen karczm słupskich. W czasach PRL słupska gastronomia była znana na całym świecie. Z inicjatywy Tadeusza Szołdry w listopadzie 1969 roku nad Słupią udało się stworzyć markę, która wyznaczała standardy i trendy kulinarne w Polsce i zagranicą. Lokal wyjątkowy z wyśmienitą kuchnia, ludowy nawiązujący do kaszubskiego wystój wnętrza i swojskie receptury. Lokale o nazwie Karczma Słupska powstały w blisko 20 miastach w Polsce a poza granica – Karczmy Polskie. W filmie autor przybliżył te czasy i słupską legendę znaną na całym świecie.W nagraniu udział wzięły osoby które tworzyły właśnie tą markę. Bohaterowie opowiedzieli o niepowtarzalnym w owym czasie klimacie i smaku, który niewątpliwie znany i lubiany jest niemalże przez wszystkich mieszkańców naszego miasta.

Tomasz Częścik

Legenda słupskiego smaku

 

Daniel Odija pisarz, dziennikarz, publicysta, edukator. W swoim bogatym dorobku posiada publikacje w wielu periodykach literackich. Uczestnik licznych warsztatów literackich, podczas których z ogromnym zaangażowaniem i dzieli się pasją do słowa pisanego. Jego pierwszą książką, która się ukazała, jest "Ulica". Następnie dobrze przyjęte przez krytykę literacką i czytelników powieści: "Tartak", "Niech to nie będzie sen", "Kronika umarłych", "Szklana huta", "Przezroczyste głowy". W 2017 roku stworzył warstwę literacją komiksu "Stolp". W swoich utworach maluje realistyczny obraz przełomu tysiącleci Polski B. W 2004 i 2011 został doceniony nominacją do Nagrody Literackiej Nike. Jeden z nielicznych słupszczan, który jest stypendystą Ministra Kultury.

Mężczyźni w eleganckich strojach stoją w Pałacu Ślubów USC, trzymają w rękach czerwone teczki z białym logiem Słupska i napisem Słupsk

Stypendium zostało przyznane na napisanie powieści o roboczym tytule „Zez”. Jest to wielowątkowa historia trzech pokoleń współczesnych Polaków osadzona w realiach miejskich i opowiada o skomplikowanych relacjach międzyludzkich. Kilku bohaterów przeżywa rozterki, które zmieniają dotychczasowy bieg ich życia. Tragizm przeplata się z komedią, warstwa obyczajowo-społeczna z urojeniową. Pragnienie miłości walczy ze strachem przed śmiercią i ideologicznym jadem. Co stanowi o wartości naszego życia? Jaką rolę odgrywa w nim drugi człowiek? Na te i podobne pytania Odija próbuje odpowiedzieć w swojej najnowszej propozycji literackiej.

Michał "Skinny" Skórka – założyciel kultowego w kręgach słuchaczy muzyki electro i electroclash duetu Skinny Patrini. Wokalista, kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny i multiinstrumentalista w jednym. Swoją karierę muzyczną zaczął w 2005 roku, tworząc z Anną Patrini duet Skinny Patrini, znany m. in. z muzyki do filmów "Galerianki" oraz "Lokator". Zespół zagrał na wielu festiwalach w kraju i zagranicą, wydał dwie bardzo dobrze przyjęte płyty "Duty Free" (2008) oraz "Sex" (2012). W roku 2013 duet postanowił zakończyć działalność, a Skinny rozpoczął ścieżkę solową.
W czerwcu 2014 roku rozpoczął pracę nad produkcją dwóch utworów Justyny Steczkowskiej, które znalazły się na płycie "Anima" (2014): "Kochankowie Syreny", który został wybrany na drugi singiel promujący album artystki oraz "High Heels" wieńczący album, z gościnnym udziałem Pati Yang, który okazał się być kolejnym singlem promującym "Animę". W czerwcu 2016 roku Skinny wydał swoją pierwszą solową płytę, "The Skin I'm In", na której znalazło się 12 utworów, których jest kompozytorem, autorem oraz producentem. Album został bardzo pozytywnie przyjęty przez krytyków i fanów. Utwory "I Wish" (z gościnnym udziałem Kasi Stankiewicz), "As Time Goes By", "Happy Thoughts" oraz "Nothing Wasted" były bardzo często prezentowane w różnych rozgłośniach radiowych (Trójka, Czwórka, rozgłośnie regionalne).
2020 rok to trzy zapowiedzi drugiego albumu solowego Skinny'ego, "Lust": single "Could You Trust In Nothing", "Their Lies Will Blind You" (z gościnnym udziałem Kasi Stankiewicz) oraz "I Know You Will Shine Bright Without Me".

okładka płyty - burkujący mężczyzna z opaską na oczach, w prawym dolnym rogu napis LUST

LUST - drugi solowy album Skinny'ego będzie sporym powiewem świeżości na polskim rynku muzycznym. Piękne, naładowane niezwykłym ładunkiem emocjonalnym, ballady przywołujące na myśl najlepsze momenty z okresów świetności Placebo czy Sneaker Pimps przeplatane energetycznymi utworami spod znaku Depeche Mode oraz masywne, industrialne brzmienia budzące skojarzenia z twórczością Trenta Reznora, a wszystko skomponowane i wyprodukowane przez jednego artystę - Skinny'ego, który swoim charakterystycznym I charakternym stylem wprowadza z każdym swoim albumem nową jakość na krajowej scenie muzycznej. Na płycie, prócz Skinny'ego usłyszymy również wokalistkę obdarzoną jednym z najciekawszych i najpiękniejszych głosów na planecie - Kasi Stankiewicz, geniusza perkusji i instrumentów perkusyjnych - Łukasza Luka Jeleniewskiego (Lipali), megautalentowanego producenta i multiinstrumentalistę Piotra Radzio, niezwykły duet smyczkowy (Julia Ziętek i Anna Śmiszek-Wesołowska). Płyta, napisana, skomponowana i wyprodukowana przez Skinny'ego, została zmiksowana w gdańskim SelektaStudio przez Przemysława Popławskiego (który również zagrał piękne skrzypce w coverze „Twist In My Sobriety” wieńczącą wersję kompaktową płyty), a masteringiem zajął się Tom Meyer z hamburskiego studio Master And Servant. Płyta ukaże się w wielu formatach, w tym w postaci krążka winylowego przy pomocy finansowej Miasta Słupska w ramach stypendium Prezydenta w dziedzinie kultury.

Michał "Skinny" Skórka

SKINNY "I Know You Will Shine Bright Without Me"

 

Maria Krętkowska i Bartosz Giecewicz wraz z prezydentkami Krystyną Danilecką-Wojewódzką i Martą Makuch. Postacie stoją na tle zabytkowej szafy stojącej w gabinecie Prezydenta Miasta Słupska

Bartosz Giecewicz – muzyk, społecznik, animator kultury. Aktywnie angażuje się w życie kulturalne miasta. Od lat Członek Rady Kultury przy Prezydencie Miasta Słupska, który ma realny wpływ na kształtowanie polityki kulturalnej. Poprzez prowadzone przez siebie działania animacyjne sprawnie wypełnia niszę skierowaną do młodego odbiorcy muzyki w mieście. Stworzył miejsce, w którym spotykają się pasjonaci wielu różnych gatunków muzycznych, wielbiciele dobrej książki czy filmu. Uhonorowaniem wkładu w życie muzyczne miasta jest przyznana nagroda Prezydenta Miasta w dziedzinie kultury w 2019 roku.

"Sounds of City" – to tytuł płyty wydanej w ramach stypendium Prezydenta Miasta Słupska. Artysta skomponował i nagrał 7 utworów przy użyciu dźwięków unoszących się w przestrzeni miasta. Powstały one przy pomocy field recordingu i nowoczesnych technik aranżacji, są sonicznym obrazem życia w mieście, które nigdzie się nie śpieszy i zawsze można w nim ciekawie spędzać czas.

Maria Krętkowska – właścicielka kawiarni artystycznej Antrakt, doskonale rozpoznawalnego i chętnie odwiedzanego miejsca na mapie kulturalnej Słupska. Antrakt to nie tylko kawiarnia, w której można napić się wyśmienitej kawy bądź herbaty, zjeść świeżo upieczone ciasto i poczytać gazetę, ale również miejsce, w którym po spektaklu jest szansa na poznanie osobiście artystów z Polski i świata.

Stypendium Prezydenta Miasta Słupska zostało przyznane na realizację projektu "Oddycham jazzem, oddycham bluesem". To cykl 3 nieodpłatnych koncertów dla publiczności jam sessions w kawiarni Antrakt. Dzięki realizacji stypendium udało się stworzyć przestrzeń wzajemnej wymiany doświadczeń wśród młodych muzyków oraz wspomagania, początkujących artystów lokalnej sceny muzycznej. Spotkania w ramach jam sessions umożliwiły wszystkim młodym entuzjastom improwizowanej sztuki muzycznej grę u boku dużo bardziej doświadczonych muzyków a w przybyłych odbiorcach rozbudził potrzebę uczestnictwa w cyklicznych spotkaniach artystycznych. Projekt przypominał, że sztuka i muzyka jest dla niektórych tak samo ważna i organiczna, jak oddychanie.

 

Plakt informacyjny z tekatem jak w artykule; grafika dłonie , naczynie, nutki
„Słupskie spotkania terapeutyczne: terapia muzyką”

„Słupskie spotkania terapeutyczne: terapia muzyką”

Zapraszamy na ciekawe spotkanie!

„Słupskie spotkania terapeutyczne: terapia muzyką”
Obrazek przedstawia żółty napis: "Rekrutacja do klas I szkół ponadpodstawowych" na granatowym tle.
Rekrutacja do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025

Rekrutacja do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025

15 maja 2024 r. rozpoczyna się rekrutacja do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych Miasta Słupska na rok szkolny 2024/2025

Rekrutacja do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025

Kalendarz wydarzeń

Alert!
Słupska Karta Mieszkańca- www.slupskakarta.pl - zyskaj rabaty i preferencje
Informacje nt. nieodpłatnej pomocy prawnej i bezpłatnych porad obywatelskich znajdziesz TUTAJ.
Najnowsze informacje dot. szczepień przeciwko COVID-19 dostępne są TUTAJ.