Warto zobaczyć

Sala edukacyjna "Słupia - rzeka wiedzy"

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych realizuje projekt „Edukacja dla przyrody” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, oś priorytetowa: 11. Środowisko, działanie: 11.4 Ochrona różnorodności biologicznej, w partnerstwie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Jednym z elementów tego projektu było utworzenie Centrum Edukacji Ekologicznej „Słupia - rzeka wiedzy”, którego uroczyste otwarcie nastąpiło 11 marca 2019 roku. Będzie ono funkcjonowało w budynku przy ul. Poniatowskiego 4 a w Słupsku, w którym znajduje się siedziba Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych oraz Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”. Na potrzeby centrum zostały zaadoptowane pomieszczenia na parterze budynku: hol, sala wystawowa oraz sala projekcyjna, ćwiczeniowa i zaplecze. Prace związane z projektowaniem przestrzeni, pracami budowlanymi trwały do końca 2017 roku, natomiast rok 2018 poświęcony był pracom związanym z tworzeniem wystawy.

Na terenie miasta Słupska i w najbliższej okolicy nie ma żadnej wystawy przyrodniczej, zatem nasza propozycja zapełni lukę w tym zakresie i będzie niewątpliwie atrakcją zarówno dla mieszkańców jak i turystów licznie odwiedzających nasze miasto. Dzięki nowej placówce edukacyjnej, miasto, którego nazwa pochodzi od nazwy rzeki Słupi, będzie w jeszcze większym stopniu wykorzystywać – zarówno te istniejące od wieków, jak i wypracowane w ostatnich dziesięcioleciach – walory i treści przyrodnicze. Wizerunek miasta zyska bardzo na jeszcze wyraźniejszym wyeksponowaniu bogactwa przyrodniczego doliny rzeki Słupi oraz programu edukacji ekologicznej prowadzonej przez pracowników Parku. Aby jednak programy edukacyjne oparte na bogactwie lokalnej przyrody przynosiły oczekiwanie efekty, konieczna jest ciągła dbałość o uatrakcyjnianie oferty, w tym środków dydaktycznych. Skuteczna edukacja ekologiczna w nowej przestrzeni będzie miała wymiar nowoczesny i interaktywny, a kompleksowe oddziaływania dydaktyczno-wychowawcze będą uwzględniać w swoich treściach wpływ działalności człowieka na środowisko oraz wynikające z tego konsekwencje.

Głównym reprezentacyjnym miejscem w centrum jest hol oraz sala wystawowa gdzie prezentowane są dioramy przedstawiające typowe siedliska związane z rzeką i jej doliną. Sam układ poszczególnych stanowisk nawiązuje do meandrującej rzeki, a tym samym sprawia, że zwiedzający ma odnosić wrażenie przemieszczania się doliną rzeczną. Za każdym meandrem czeka niespodzianka. Wśród dioram rozmieszczono stanowiska edukacyjne zarówno manualne jak i interaktywne, których zadaniem z jednej strony jest uzupełnienie wiedzy, z drugiej poprzez zabawę mają prowadzić do zgłębienia problemu. Uzupełnieniem całości wystawy są dwa duże akwaria, w których zaprezentowana jest ichtiofauna naszych rzek i jezior a także gatunki inwazyjne zagrażające naszej rodzimej przyrodzie. Wykonawcą wystawy jest firma Immerssive Space Projekt, która od 20 lat specjalizuje się kreowaniu przestrzeni wystawowych i muzealnych.

Planowane jest rozszerzenie oferty edukacyjnej kierowanej do mieszkańców i turystów, realizowanej podczas otwartych akcji edukacyjnych takich jak; Słupska Noc Nietoperzowa, Wystawa Grzybów, Warsztaty tarliskowe czy dni otwarte w parku.

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Park Krajobrazowy ,,Dolina Słupi"

Dane kontaktowe:

ul. Poniatowskiego 4a

tel./fax 59 842 98 29,

e-mail: pkds@pomorskieparki.pl

www.dolinaslupi.pl

Chłopiec z podniesionymi kciukami do góry, w tle dwoje dzieci i nauczycielka
Nabór do przedszkoli miejskich na rok szkolny 2024/2025

Zbliża się termin rekrutacji do przedszkoli miejskich.

Nabór do przedszkoli miejskich na rok szkolny 2024/2025
Informator przedszkolaka

Zachęcamy do zapoznania się z informatorem przedszkolaka na rok szkolny 2024/2025 stanowiącym swoisty przewodnik po placówkach wychowania przedszkolnego w naszym mieście.

Informator przedszkolaka