Światowy Dzień Zwierząt

Kobieta z psem, w tle zachód słońca

4 października, w dniu Świętego Franciszka z Asyżu - patrona zwierząt, ekologów i ekologii, obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. Rozpoczyna on Światowy Tydzień Zwierząt, który potrwa do 10 października.

Celem obchodów Światowego Dnia Zwierząt jest zwrócenie uwagi na problemy zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt i zachęcenie do wspierania ich ochrony. W ciągu ostatnich 150 lat tempo wymierania ptaków i ssaków zwiększyło się aż czterokrotnie. Utrata naturalnych siedlisk, emisja zanieczyszczeń i nielegalny handel zagrożonymi gatunkami to podstawowe zagrożenia, jakie napotykają na co dzień zwierzęta.

Z tej okazji chcielibyśmy zwrócić uwagę na trwające masowe wymieranie gatunków - według naukowców utrata gatunków zagrożonych wyginięciem może mieć efekt domina dla innych gatunków. Większość gatunków o populacji poniżej 5000 żyje na tych samych obszarach, co gatunki o populacji poniżej 1000. Stwarza to warunki do reakcji łańcuchowej, w której wyginięcie jednego gatunku wpływa na zmiany całego ekosystemu i zwiększa ryzyko wyginięcia innych gatunków.

Jednocześnie przy okazji Światowego Dnia Zwierząt zwracamy również uwagę na los zwierząt bezdomnych. W słupskim schronisku dla zwierząt znajduje się obecnie ok. 209 zwierząt (131 psów i 78 kotów) oczekujących na nowych kochających opiekunów. Każdego, kto chciałby stworzyć dom dla bezdomnych czworonogów, zachęcamy do adopcji podopiecznych słupskiego schroniska. Prosimy o przemyślane adopcje, które pozwolą zwierzętom na znalezienie pewnej przystani.

Przypominamy również, że Miasto Słupsk finansuje czipowanie psów właścicielskich - mieszkańcy, którzy chcieliby skorzystać z tej metody identyfikacji swoich pupili, mogą do 30 listopada 2020 roku zgłosić się do Przychodni Weterynaryjnej Państwa Walkowiak zlokalizowanej przy ul. Zygmunta Augusta 52 w Słupsku.

Zachęcamy do obejrzenia filmu prezentującego słupskie schronisko.

Stanowisko ds. ochrony zwierząt

Urząd Miejski w Słupsku Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska pl. Zwycięstwa 3 76-200 Słupsk

wgkios@um.slupsk.pl